Začiatkom apríla sme v spolupráci s časopisom Profit usporiadali v Bratislave seminár o podpore kreativity a inovácií v organizáciách. S účastníkmi sme diskutovali aj o tom, ako súvisí kreativita jednotlivcov so schopnosťou firmy inovovať, prečo firmy inovujú, ako merať inovačný potenciál firiem a čím sa vyznačuje organizačná klíma podporujúca kreativitu a inovácie. O svoj prístup k inováciám, skúsenosti a poznatky sa prišli podeliť Ján Uriga, senior manažér, Stratégie a inovácie, PwC Slovensko a Rudolf Lukačka, skúsený podnikateľ a biznis kouč. Ako to celé vyzeralo? Krátky obrazový sprievodca seminárom:
- Pred vstupom na seminár prešiel každý účastník “cukríkovým testom”. Podľa výroku, ktorý ho lepšie vystihoval si vybral červený alebo modrý cukrík.
- Preferujete modrú alebo červenú odpoveď? Ste adaptor alebo inovátor?
- Počet červených a modrých cukríkov rozhodol o tom, kto bude v Alpách, Beskydoch a na Inovci alebo kto je adaptor, inovátor a zmiešaný typ “bridger”.
- Šéfredaktor Profitu Paľo Hlubina víta účastníkov.
- Vstup Jána Urigu o tom prečo firmy inovujú a aké sú očakávania lídrov v tejto oblasti.
- Účastníci seminára vytvorili skupinky na základe výsledkov “cukríkového testu” a riešili zadaný problém.
- Účastníci, ktorí dosiahli vyrovnaný pomer medzi adaptívnym (postupné zlepšovanie) a inovatívnym prístupom (skokovité zmeny) k riešeniu problémov dokážu fungovať ako “spojítko” medzi vyhranenými adaptormi a inovátormi.
- Inovátori si zvyknú problém definovať po svojom, “nanovo”. Menej sa starajú o okamžitú účinnosť riešení, skôr hľadajú prínos v dlhodobej perspektíve. Vyhovujú im menej štruktúrované, nejasné situácie. Objavujúce sa fakty vnímajú ako príležitosť predefinovať už navrhnuté. Akceptujú vyššie riziko. Sú nepostrádateľní v čase zmien alebo krízy. Môžu mať ťažkosti pri uplatnení sa v každodennom rutinnom fungovaní.
- Adaptori majú sklon prijať problém tak ako je zadefinovaný aj s danými obmedzeniami. Pri riešení sa sústredia na rýchle vyriešenie, okamžitú vyššiu účinnosť riešenia a minimalizáciu zmien v zabehanom systéme. Dávajú prednosť jasným a štruktúrovaným situáciám a dobre zapájajú nové fakty alebo udalosti do existujúcich štruktúr/postupov. Sú kľúčoví pre udržanie každodenného chodu organizácie. Počas neočakávaných zmien však môžu naraziť na ťažkosti pri pokuse opustiť osvedčenú rolu.
- Marián Kubeš a skupinka “Inovec – Inovátori”.
- Formovanie riešenia.
- Ďalšia skupinka dokončuje svoj návrh.
- Katarína Krištofičová, Marián Kubeš, Marek Csóka
Napisal(a): Mgr. Zuzana Lazišťanová