Jeden či dva svety?
Bavia ma paradoxy, vyhľadávam tie zdanlivo nezlučiteľné veci a … stačí pootočiť uhol pohľadu a sú z nich dve stránky tej istej mince. Tento som však nehľadala, udrel ma nečakanou intenzitou.
V týchto dňoch sa mi to v živote vyvŕbilo tak, že počas dňa odchádzam zo zariadenia pre nevyliečiteľne chorých, kde vidím oči neprítomne hľadiacich starcov a stareniek a v nich odvrátenú stranu života. Nastúpim do auta, opúšťam Kramáre a za 10 minút vystúpim v biznis centre a za chvíľu mi začína pracovné stretnutie. Za tých desať minút cesty som sa dostala nie na iný svetadiel, ja som zrazu na inej planéte. Z planéty bezmocnosti, strachu a utrpenia som na planéte, ktorej vládne úspech, výkonnosť, mladosť a sila.
Premkne ma intenzívny pocit, že bytosti z jednej planéty netušia nič o existencii tej druhej.. Tí prví zabudli, tí druhí neveria, že „to iné“ existuje. Sú to dva svety, ktoré sa snažíme dôsledne oddeliť. Je to pre mňa jeden z tých zážitkov, keď si myslím, že niečo viem a až keď to prežijem, naozaj pochopím. Rozmýšľam, čo pozitívne táto skúsenosť ponúka. Napadá mi myšlienka: vytvárajme aj na planéte, kde sa cení úspech a výkon, priestor pre ľudskosť, srdce a pochopenie. Budeme ich na tej odvrátenej strane mnohí potrebovať.
Ako psychodiagnostika pomáha ľuďom vyjsť na vrchol (doslovne)
Práca s ľuďmi a spoznanie seba a svojho tímu je dôležitá nielen v práci. Nedávno sme mali šancu pomôcť skupine slovenských horolezcov, ktorá sa chystá vystúpiť alpským štýlom na himalájsku osemtisícovku Makalu. Ide o piaty najvyšší vrch Zeme, vysoký 8 463 m n. m, ktorý leží na hraniciach Nepálu s Čínou, v Nepálskych Himalájach.
Jedna z otázok, ktorú si členovia expedície kládli znela:”Ako predísť neefektívnej komunikácii a impulzívnym reakciám?” Individuálna psychodiagnostika a spoločný tímový profil (diagnostika Lumina Learning) im ukázali, ako sa môže meniť správanie jednotlivcov v ich tíme počas záťažových situácií, ktoré ich čakajú. Dáša Spillerová s nimi prediskutovala, ako využiť toto hlbšie poznanie svojich prejavov v záťaži pre udržanie konštruktívnej komunikácie počas celej doby expedície. Zaujímavá bola diskusia na tému ako vyťažiť z rozdielnosti pováh maximum a skĺbiť naplnenie športových ambícií s potrebou bezpečného návratu.
Veľmi nás potešilo, keď sme dostali spätnú väzbu od vedúceho výpravy:
“Osobne ma tieto informácie, ako aj rozhovor s Dášou v Kitsee veľmi zaujal a považujem ich za veľký prínos pre našu expedíciu a objasnenie pováh jednotlivých členov. Podľa toho ako chlapcov poznám, výsledky zodpovedajú realite a takto podané na papiery, či už slovom alebo graficky sú veľmi prehľadné a zrozumiteľné. Robíte užitočnú a profesionálnu prácu.
Chcem sa Vám poďakovať v mene celého tímu za úsilie, ktoré ste vyvinuli pri práci s nami. Zároveň Vám všetkým prajem veľa úspechov v pracovnom aj osobnom živote.” Tibor Hromádka, Vedúci výpravy
Držíme im palce a želáme veľa síl pri výstupe!
Autorky článku:
Dáša Spillerová, Managing Partner, ADDA Consultants
Simona Socratousová, Consultant, ADDA Consultants