Čo sa lídri môžu naučiť z hodín klavíra?

Čo sa lídri môžu naučiť z hodín klavíra?

Dnešný svet je veľmi rýchly a plný turbulentných zmien. Zovšadiaľ na nás číha veľké množstvo ponúk, možností a informácií a človek len ťažko

Asi takto nejako začína veľké množstvo článkov týkajúcich sa biznisu, riadenia talentov, leadershipu či motivácie. Je to trochu obohratá platňa no bohužiaľ je to tak. Dnešná doba je rýchla a ľudstvo sa jej snaží prispôsobiť. A bude ešte rýchlejšie. Je to na škodu? Áno aj nie. Je to vec perspektívy s akou na túto otázku hľadíme.

Nedávno som sa rozprával s mojím priateľom, zapáleným mladým učiteľom, ktorý v sebe ešte stále má ten oheň a túžbu zmeniť to, ako sa u nás veci majú. Z ustarosteným výrazom v tvári mi hovorí.

Predstav si, Marek, až 65% dnešných žiakov základných škôl bude v budúcnosti pracovať na pozíciách, ktoré dnes ešte ani nepoznáme. Musíme sa na to pripraviť. No v školách žiakom vytrvalo ponúkajú “len“ vedomosti. Žiaci si tlačia do hlavy informácie, no nezískavajú žiadne zručnosti. Čo nám to ale pomôže? Informácie sú dnes na dosah ruky a keď chcem do pár sekúnd si vygooglim odpoveď prakticky na čokoľvek. Kto ma ale naučí riešiť neštruktúrované problémy? alebo ako s rešpektom zvládnuť komunikáciu s človekom, s názorom ktorého nesúhlasím“.

Ostal som ticho, lebo som si uvedomil, že pravdivosť jeho slov netreba podčiarkovať ďalšími slovami.

Dnes by som sa chcel spolu s vami pozrieť na skupinu mladých ľudí ašpirujúcich na stať sa manažérmi a budúcimi lídrami, ktorí v budúcnosti budú výrazne prehovárať do toho ako bude vyzerať svet práce okolo nás. Dennodenne sa stretávam s tým , že školstvom vyzbrojení mladí ľudia prichádzajú do pracovného sveta a zisťujú, že im rokmi štúdia získané informácie nepomôžu a ak chcú niečo dosiahnuť, stať sa skutočnými lídrami, musia začať od nuly. Musia začať budovať svoje zručnosti od tých najzákladnejších. No ani tu ich nečaká ľahký boj. Neustály tlak na výkon a zlepšovanie nie vždy zrovna prajú cielenému rozvoju.     

Citujúc učiteľku Evu z kultového filmu Pelíšky by som povedal: „Rozmohl se nám tady takový nešvar.“ Rýchly prístup k informáciám a už vyššie spomínaný tlak na výkon a efektivitu navádza nemálo ľudí hľadať rýchle riešenia. A platí to aj pre rozvoj. Je jasné, že sa tejto potrebe prispôsobuje aj trh a výsledkom sú krátke intenzívne školenia, ktoré Vám dajú súhrn informácií a návodov, no zvyšok nechajú na vás. Tie sú vhodné pre tých skúsenejších, ktorí už zručnosti na určitej úrovni majú a hľadajú nové cesty ako ich uplatniť či posilniť. V takom prípade je skvelým riešením získať rýchlo a efektívne zopár účinných tipov a trikov a rýchlo do práce, začať ich používať.

Avšak tento prístup neláka len tých skúsených. Je lacný, je rýchly, ponúka množstvo pokročilých tipov a pre neskúsených či začínajúcich manažérov je úplne zbytočný. Dostanú priehrštie informácií, len často nevedia čo s nimi. Naskytá sa tu jedna otázka.

 

Ako účinne rozvinúť zručnosti, ktoré sú potrebné pre výchovu úspešných lídrov?


Budovanie zručností chce čas. Nie len informácie, ale skutočný tréning
. Predstavte si takého klavírneho majstra. Ako sa ním stal? Na začiatku dostal krátky teoretický prehľad o histórii nástroja, oboznámil sa niekoľkými velikánmi vážnej hudby, naučil sa rozumieť symbolom a notám. A potom? Tréning. Krok za krokom. Bez toho, aby dennodenne trénoval a novú zručnosť opakovane skúšal, by sa majstrom nikdy nestal.

Tento príklad môžeme pretaviť do jednoduchého návodu ako pristúpiť k rozvoju zručností.

Čo by som teda mladým lídrom odkázal?

  1. Trénovanie zručností chce čas. Nebojte sa preto z práce odísť aj viac ako na 4 hodiny. Doprajte si luxus pochopiť o čom daná zručnosť je, a porozumieť jej v súvislostiach a kontexte vašej práce.
  2. Hľadajte tréning, ktorý vás postaví do akcie. Zábava a pohoda vás novej zručnosti nenaučí. Prípadové štúdie, trénovanie náročných situácií z praxe, rolové hry – to je cesta, ktorá vám umožní vyskúšať si realitu na nečisto v bezpečí učiacej sa skupiny.
  3. Konkrétny akčný plán. Nepodceňujte plán úspechu. Rozdrobte zručnosť na malé úlohy, ktoré budete postupne trénovať a v práci opakovane skúšať. Tak ako klavirista skúša jednotlivé skladby. Opakovaním jednotlivých malých úloh získate návyk, ktorý následne postupne vyformuje zručnosť, ktorá sa časom stane súčasťou vášho “krvného obehu“.
  4. Nájdite si podporu. Nebuďte v tom sám. Vhodným pomocníkom môže byť kouč. Ten vás bude sprevádzať na ceste rozvoja a pomôže vám nájsť vaše vnútorné zdroje, aby ste prekonali prekážky, ktoré sa na vašej ceste objavia.
  5. Trpezlivosť. Ani Rím nepostavili za jeden deň. Budem sa opakovať, ale rozvoj zručností chce čas. Nečakajte, že vás deň či dva na školení urobí hotového lídra. Bez postupnej tvrdej práce a prekonávania ťažkosti, ktoré vás najviac naučia, sa ďaleko nedostanete.

 

Na záver si dovolím parafrázovať amerického experta na leadership Gordona Curphyho, ktorý mi raz na školení povedal: „Marek, ako podľa teba najlepšie futbalové tímy (myslel tým tímy amerického futbalu, pozn. autora) dosahujú úspech? 95% času tréning a len 5% prax – samotný zápas. A ako je to v dnešnom biznise? Presne naopak. Čo myslíš, aký výsledok teda môžu firmy očakávať?

Túto otázku by som nechal znieť a v tomto bode sa s vami rozlúčil. Verím, že moje zamyslenie vám prinesie malú inšpiráciu ako sa postaviť k rozvoju zručností, či už tých vašich, alebo vašich menej skúsených kolegov. Ak by ste pre mňa mali akýkoľvek komentár či postreh, budem rád, keď mi dáte vedieť ?