Koučing ako vianočný darček

Koučing ako vianočný darček

Vianoce sa blížia závratným tempom. Väčšina z nás je až po uši vo víre blížiacich sa sviatkov. Dokupujú sa posledné darčeky, finalizujú nákupné zoznamy, zdobia stromčeky…  Vybrať dobrý vianočný darček je,  teda aspoň pre mňa, stále väčšie a väčšie umenie. Vymyslieť niečo originálne pre manžela, ktorý nič nechce,  rozhodnúť sa, ktorá hračka bude vhodná pre dieťa, ktoré chce všetko, ešte jeden darček pre kamarátku gurmánku s vytríbeným vkusom, niečo pre rodičov… Možno si ale kladiete otázku, prečo vlastne hovorím o tejto téme. Sme predsa na stránke, ktorá má od vianočného zhonu poriadne ďaleko. Ale nie je to celkom tak.

Žiaľ, nápadom sa nemôžem pochváliť, pretože nebol môj. Možno o to ľahšie je pre mňa povedať, ako ma očaril. Pred pár dňami nás totiž kontaktovala jedna z našich klientiek s tým, že by rada dala darček svojmu bratovi podnikateľovi. Kontaktovala nás, pretože sa rozhodla darovať mu niekoľko hodín koučingu.

Či už človek vedie ľudí a potrebuje a rozhodnúť ako a akým smerom ich usmerňovať či motivovať, riadi firmu alebo projekt a potrebuje si ujasniť priority a stanoviť ciele, alebo premýšľa o svojom smerovaní, rozvoji a prioritách napríklad v súvislosti s pracovným a osobným životom, či potrebuje zlepšiť vzťahy na pracovisku, koučing je vynikajúci liek na všetko.

Ako metóda vychádza koučing z predpokladu, že každý človek si riešenia problémov a najsprávnejšie odpovede na všetky svoje otázky a nesie  v sebe. Kouč pomocou otázok a jemných intervencií, svojho klienta usmerňuje, stimuluje ho k premýšľaniu, hľadaniu hodnôt a priorít a sprevádza ho na ceste formulovania odpovedí.

Keďže pri koučingu ide vždy o riešenie konkrétnych problémov, je cielený a veľmi efektívny. Je inšpirujúci a podnetný. My sme sa o jeho sile presvedčili už neraz a možno aj kvôli tomu sa u nás teší stále väčšej a väčšej obľube. Je mnoho firiem, ktoré zavádzajú koučovaciu kultúru. Osobného kouča už nemajú iba vysokí manažéri, ale vďaka vynikajúcim výsledkom je stále bežnejší aj na nižších stupňoch riadenia. Ľudia stále častejšie riešia s koučom aj svoje osobné problémy a obracajú sa na neho pri riešení bežných, priam každodenných úloh.

Koučing ako vianočný darček je vynikajúci nápad. Každý s z neho odnesie presne to, čo potrebuje a jeho potenciál je obrovský. Je to originálny darček s veľkou hodnotou. Ja sa len môžem poďakovať vyššie spomínanej dáme, že nás inšpirovala perfektným nápadom a zaželať obdarovanému, aby mu darček priniesol veľa odpovedí na všetky jeho otázky a pomohol mu tak dosiahnuť jeho pracovné aj osobné ciele.

Krásne Vianoce a všetko dobré do nového roka 2011!

 

Napisal(a): Mgr. Simona Tatliaková