Čo v roku 2023 vystúpi vo firmách do popredia?

Čo v roku 2023 vystúpi vo firmách do popredia?

Začiatkom roka sme zachytili viacero rôznych predpovedí, čo nás v tomto roku čaká. A tak sme našim konzultantom tiež položili otázku:

Čo si myslíte, že v tomto roku vystúpi vo firmách do popredia z pohľadu práce s ľuďmi?

Dáša Spillerová:

Yuval Harari v knihe 21 lekcií pre 21. storočie nie prekvapivo zdôrazňuje flexibilitu a odolnosť voči stresu ako cenné kvality, ktoré budú ľudia potrebovať v zvýšenej miere. Nepochybujem, že obe prinesú úžitok ich vlastníkom už aj tento rok.

Nepovažujem však za férové, aby organizácie ponechali  odolnosť voči stresu na jednotlivcoch tým, že ich budú napríklad školiť v technikách zvládania stresu. Pretože to nie je len o schopnosti jednotlivca pracovať so sebou, ale aj prostredí, ktoré vytvárame. Myslím si, že bude nevyhnutné začať budovať odolné tímy a to tým, že sa táto téma bude otvárať ako súčasť tímovej spolupráce. Uspejú tí manažéri a tímy, ktoré o tom budú vedieť hovoriť a spoločne vytvárať postupy nielen na dosiahnutie cieľov, ale aj na zvládanie vysokej dynamiky zmien, posilnenie svojej odolnosti a duševného zdravia jednotlivcov.

 

Ľubica Šebestová:

Už minulý rok sme si po „návrate“ do kancelárií všímali, ako karanténne opatrenia narušili vzťahy. Mám však dojem, že len oveľa viac ukázali na neriešené nedorozumenia, nejasnosti v komunikácii. Veľa manažérov sa aj v minulosti vyhýbalo otváraniu náročných, či nepríjemných tém, a v remote svete sa takýmto rozhovorom vyhýbalo oveľa ľahšie. A tak vo vzťahoch zostalo veľa „pod pokrievkou bublajúcich“ konfliktov.

Vieme, že ekonomicky nás opäť čaká náročný rok, neistota a to už ani nehovorím o politickej situácii, ktorá neprispieva k pohode. Potrebujeme budovať silné tímy, vzťahy postavené na dôvere a to znamená, že musíme otvárať aj rozhovory, ktoré sú pre nás emočne náročnejšie, no sú dôležité a ich odkladanie len podporuje vzájomné oddialenie sa. Vidím veľa manažérov, ktorí sa v minulom roku sústredili na opätovné budovanie pohody v tíme, doplnenie energie, vzbudenie entuziazmu, čo bolo určite dôležité. No rovnako to občas prinieslo aj zatváranie očí pred nepríjemnosťami. Pokiaľ chceme byť tento rok úspešní a vybudovať si aj pevný základ pre ďalšie turbulentné obdobia, musíme nabrať odvahu, lebo čím dlhšie budeme otáľať, tým tie rozhovory budú ťažšie.

 

P.S.: Nesnažili sme sa o hlbokú a komplexnú analýzu biznis prostredia, zaujímalo nás, čo konzultantov prvé napadne. Budeme radi, ak s nami pozdieľate aj Váš názor, či už na sociálnych sieťach, mailom alebo osobne.